sobota, 11 września 2010

Inni niż my?

Uwielbiam obserwować świat...
Siedząc w parku zauważyłam grupę młodych ludzi-kilku chłopców i dwie dziewczyny-usiedli naprzeciw mnie.
Wtem zza klombu wyszedł chłopak,niepełnosprawny,poruszający się charakterystycznym,powłóczystym krokiem.Ale gdybyście zobaczyli jego oczy!Pięknooki;p
Zbliżał się,wówczas jeden z chłopców zaczął się śmiać, a wraz z nim cała grupka.I stało się coś,czego bym się nie spodziewała.Inwalida zbliżył się do chłopca,powiedział coś,{wybaczcie nie usłyszałam}co sprawiło,ze chłopiec, który go przedrzeźniał otworzył buźkę!A Pięknooki odwrócił się od grupki i poszedł dalej z wielkim uśmiechem na ustach.


Bardzo ciężko jest nam zaakceptować czyjąś odmienność.Widząc człowieka niepełnosprawnego stajemy się tłumem gapiów,zastanawiających się "jak on się porusza",''co jej się stało?"
Rozśmiesza mnie hasło''niepełnosprawni pełnosprawni w pracy",bo czy ktoś z Was widział człowieka z niepełnosprawnością pracującego  w banku,sklepie lub innej instytucji?Ja osobiście poza telewizją nigdy.A przecież to tacy sami ludzie jak my!
Niepełnosprawni są w dalszym ciągu dyskryminowani.W autobusach znajdują się naklejki "Miejsce dla niepełnosprawnych",ale nikt tego nie zauważa.To samo tyczy się parkingów.
"Niepełnosprawnych jest ponad 50 mln w UE,Wiele niepełnosprawnych dzieci nie ma równego dostępu do kształcenia się,Jedna na dwie osoby niepełnosprawne nigdy nie miała możliwości
uczestnictwa w życiu kulturalnym, sportowym, nie miała dostępu do teatru,
kina, sali koncertowej, biblioteki ,Przeszło 200 tys. osób niepełnosprawnych jest zmuszonych do życia w
zamkniętych placówkach, bez prawa decydowania o swoim życiu,
pozbawionych możliwości korzystania z podstawowych praw człowieka."!!!
Jakże przykre, że tak się dzieje. Mam nadzieje,że nasza świadomość się zmieni,zrozumiemy że każdy z nas jest równy i ma prawo do normalnego życia.Może wreszcie spod maski obojętności wyjdzie zrozumienie i szczery uśmiech.

4 komentarze:

 1. Pięknie Kycuś :*

  (Madzia D.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawde widzialaś tę sytuacje w parku? Podoba mi się twoje uświadamianie Polaków ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. też kocham takie scenki rodzajowe ;) Kycuś, obserwuj dalej ;)!

  OdpowiedzUsuń
 4. A propos niepełnosprawnych w pracy... W Zamościu m. in. Merkury Market zatrudnia właśnie takie osoby, co szczerze mówiąc bardzo mi się podoba, gdyż daje tym ludziom szansę na "wyjście do ludzi". Zresztą... Wystarczy popatrzeć na zamojskie chodniki, które nijak się mają do możliwości poruszania się osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Najpierw należałoby pomyśleć o rzeczach prostych, aby móc zmieniać detale.
  Plus za chęć poruszenia problemu.
  Minus za trochę zbyt pochopną ocenę bez solidnych podstaw. Dostrzegaj to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka.
  Pozdrawiam - obserwator;)

  OdpowiedzUsuń